Informacja dotycząca udziału osób bezrobotnych w projektach EFS
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi automatycznej utraty statusu osoby bezrobotnej z powodu uczestnictwa w projekcie realizowanym przez inny podmiot niż PUP wyjaśniamy
1.Należy przyjąć, iż do bezrobotnych z prawem do zasiłku znajduje zastosowanie zastrzeżenie zawarte w art. 9 ust. 6a ustawy z dnia 13 października 1998 r o systemie ubezpieczeń społecznych. Tym samym, wyłączony zostaje w stosunku do tych bezrobotnych tytuł do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym wynikający z uzyskania przez nich prawa do pobierania stypendium z tytułu uczestnictwa w szkoleniu/stażu, na które zostali skierowani przez podmiot inny niż powiatowy urząd pracy. Bezrobotni ci podlegać będą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego tylko z tytułu pobierania zasiłku i nie zostaje zatem w stosunku do nich odrębny tytuł do objęcia ubezpieczeniem społecznym.Mając na uwadze powyższe, art. 2 ust. 1 pkt. 2 lit l ustawy o promocji zatrudnienia(…) nie stanowi zatem podstawy do automatycznego pozbawienia statusu bezrobotnego osoby bezrobotnej, która jednocześnie zostaje skierowana przez inny podmiot niż powiatowy urząd pracy na szkolenie/staż i pobiera z tego tytułu stypendium.
2. Zastrzeżenie zawarte w powołanym art. 9 ust. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie obejmuje bezrobotnych bez prawa do zasiłku, gdyż ci bezrobotni przez sam fakt posiadania statusu bezrobotnego nie są objęci ubezpieczeniami społecznymi. Tym samym w przypadku uzyskania przez bezrobotnego bez prawa do zasiłku prawa do pobierania stypendium z tytułu uczestnictwa w szkoleniu/stażu, na które został skierowany przez inny podmiot niż powiatowy urząd pracy – z uwagi na pojawienie się obowiązku ubezpieczenia z tego tytułu i w związku z art. 2 ust. 1 pkt 2 lit l ustawy o promocji zatrudnienia (…) – zostanie pozbawiony statusu osoby bezrobotnej.
Należy zaznaczyć, że bezrobotny musi być osobą zdolną do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy. Jeżeli zatem udział w szkoleniu/stażu ze skierowania innego podmiotu niż powiatowy urząd pracy, uwagi na okres jego trwania oraz harmonogram zajęć, wiązać się będzie z brakiem gotowości do podjęcia pracy – to powiatowy urząd pracy na tej podstawie może pozbawić danego bezrobotnego z prawem do zasiłku, posiadanego statusu.
W takiej sytuacji pozbawienie statusu musi być oparte na analizie każdego indywidualnego przypadku pod kątem braku gotowości do pracy.
Należy pamiętać, że osoby posiadające status osoby bezrobotnej biorące udział bez skierowania starosty w szkoleniach finansowanych ze środków publicznych organizowanych przez inny podmiot niż powiatowy urząd pracy, powiadamiają właściwy powiatowy urząd pracy o udziale w szkoleniu w terminie 7 dni przed dniem rozpoczęcia szkolenia.
Pozbawienie statusu bezrobotnego osoby bezrobotnej bez prawa do zasiłku nie może skutkować wyłączeniem ze wsparcia EFS. Zasadne jest przyjęcie podejścia, że osoby te spełniają kryteria udziału w projekcie, pod warunkiem, że utrata statusu nastąpiła w dniu przystąpienia do projektu oraz objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym z tego tytułu. Wydanie zaświadczenia przez PUP o wykreśleniu takiej osoby z rejestru z dniem poprzedzającym przystąpienie do projektu nie wyklucza jej udziału w projekcie oraz nie stanowi podstawy do uznania wydatków poniesionych na aktywizację za niekwalifikowane.
Utworzono: 2016-10-20 13:36:38