STRONA ARCHIWALNA EFS.WUP-KATOWICE.PL
 

Opóźnia się nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych

18 kwietnia br. minął termin implementacji znacznej części przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych. Dokument uchylał Dyrektywę 2004/18/WE oraz Dyrektywę 2014/25/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych, uchylającą dyrektywę 2004/17/WE.

 

Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych z 29 stycznia 2004 roku przenosząca do krajowego porządku prawnego uregulowania wyżej wymienionych Dyrektyw, znajduje się obecnie na etapie prac parlamentarnych.

 

Sytuacja ta jest niekorzystna zwłaszcza dla instytucji realizujących programy polityki spójności. Rozwiązaniem gwarantującym brak wystąpienia nieprawidłowości związanych z nieterminową implementacją jest odłożenie wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia do momentu wejścia w życie ustawy zmieniającej ustawę z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. W przypadku gdyby odłożenie w czasie wszczęcia postępowania okazało się niemożliwe, Urząd Zamówień Publicznych opracował zalecenia wskazujące sposób postępowania, który powinien zostać przyjęty przez zamawiających w celu realizacji wymogów wynikających z przepisów dyrektyw, dotychczas nieodzwierciedlonych w treści obowiązującej ustawy.

 

Dokument jest dostępny na stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych. Stosowanie zaleceń UZP w wyżej wymienionych sytuacjach zminimalizuje ryzyko wystąpienia nieprawidłowości przy realizacji postępowań.

 

W orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE istnieje pogląd o konieczności bezpośredniego stosowania dyrektyw przez podmioty należące do szerokiego kręgu podmiotów władzy państwowej. Trybunał zalicza do tego kręgu wszystkie organy administracji, także te zdecentralizowane, jak gminy. Wobec tego nie można w przyszłości wykluczyć, że za uchybienia podmiotów należących do tego kręgu, wynikające z opóźnienia w implementacji dyrektyw, organy UE będą oczekiwały nałożenia korekt o charakterze indywidualnym. Pamiętać należy bowiem, że co do zasady odpowiedzialność za przygotowanie i przeprowadzenie postępowań o udzielenie zamówień publicznych ponoszą w pełni zamawiający (beneficjenci).

 

W piśmie podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Pawła Chorążego w tej sprawie znajduje się informacja, że do postępowań wszczętych przed dniem 18 kwietnia br. zastosowanie znajdują niezmiennie przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych w wersji obowiązującej w dniu wszczęcia postępowania.

 


Utworzono: 2016-04-25 13:39:26


© 2008 - 2011 WUP Katowice |
Design by Arkadiusz Czereszewski