STRONA ARCHIWALNA EFS.WUP-KATOWICE.PL
 

Warunki kwalifikowalności wkładu niepieniężnego

Przedstawiamy Państwu interpretację Instytucji Zarządzającej RPO Województwa Śląskiego 2014-2020 na temat kwalifikowalności wkładu niepieniężnego.

 

Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 określają przedmiot wkładu niepieniężnego i warunki jego kwalifikowalności:

„a) wkład niepieniężny polega na wniesieniu (wykorzystaniu na rzecz projektu) nieruchomości, urządzeń, materiałów (surowców), wartości niematerialnych i prawnych, ekspertyz lub nieodpłatnej pracy wykonywanej przez wolontariuszy na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,

b) wartość wkładu niepieniężnego została należycie potwierdzona dokumentami o wartości dowodowej równoważnej fakturom,

c) wartość przypisana wkładowi niepieniężnemu nie przekracza stawek rynkowych,

d) wartość i dostarczenie wkładu niepieniężnego mogą być poddane niezależnej ocenie i weryfikacji,

e) w przypadku wykorzystania nieruchomości na rzecz projektu jej wartość nie przekracza wartości rynkowej; ponadto wartość nieruchomości jest potwierdzona operatem szacunkowym sporządzonym przez uprawnionego rzeczoznawcę zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014 r. poz. 518, z późn. zm.) – aktualnym w momencie złożenia rozliczającego go wniosku o płatność” (Podrozdział 6.10, pkt 3).

 

Zgodnie z treścią Wytycznych: „Wkładem własnym nie zawsze jest cała nieruchomość; mogą być to np. sale, których wartość wycenia się jako koszt eksploatacji/utrzymania danego metrażu[…]”. W świetle wyżej przytoczonych zapisów należy uznać, że wartość wkładu niepieniężnego wniesionego w postaci sal winna zostać skalkulowana tylko w oparciu o koszt ich utrzymania.

 

W przypadku, gdy Beneficjent jest właścicielem nieruchomości i wnosi do projektu pomieszczenia w postaci wkładu własnego niepieniężnego, wówczas należy uwzględnić wyłącznie koszty eksploatacji i części raty amortyzacyjnej (jeśli dotyczy). Jednakże, jeśli dysponuje pomieszczeniem na podstawie stosownej umowy najmu, koszt ten obejmuje koszty eksploatacji oraz odpowiednią część opłaty za najem, adekwatnie do wykorzystania na rzecz projektu, co stanowi wkład własny pieniężny w projekcie.

 

We wniosku o dofinansowanie Wnioskodawca zawsze wskazuje swój potencjał (np. sprzęt, potencjał kadrowy, zaplecze techniczne), którym dysponuje. Za potencjał przedstawiony we wniosku są przyznawane stosowne punkty w trakcie oceny merytorycznej, dlatego winien on zostać wykorzystany na rzecz projektu.

 

Ponadto, aby właściwie oszacować wartość rzeczowego wkładu własnego, Projektodawca powinien przeprowadzić analizę rynku celem oszacowania wartości środków trwałych (np. maszyn i urządzeń), które zostały całkowicie zamortyzowane w ujęciu księgowym.

 

 


Utworzono: 2015-12-04 14:26:21


© 2008 - 2011 WUP Katowice |
Design by Arkadiusz Czereszewski